ישיבת הועדה הבין-משרדית ויום עיון - יזמות למימון חוות אנרגיית רוח בישראל

בישיבתה השניה של הועדה הבין-משרדית שהתקיימה ביום ב' 10.9.12,  הציגה האגודה הישראלית לאנרגיית רוח מפת רוח של ישראל כשעליה 

חברי האגודה ודיקן של בי

מיקום חוות הנמצאות בהליך תכנוני בשלבים השונים.

האגודה הזמינה את חברת 3TIER הפועלת ברחבי העולם לפיתוח חוות רוח וסייעה עד כה בהקמת חוות אנרגיית רוח בהיקפים של עשרות ג'יגה וואט בכ- 700 חוות רוח להציג בפני נציגי הוועדה הבינמשרדית.

 נציגי חברת 3TIER הציגו את מפת הרוח של ישראל והבנתם לגבי פוטנציאל אנרגיית הרוח בישראל והאתרים הראויים להקמת חוות. הוצגה במסגרת הועדה ע"י נציגי 3TIER ההבנה כי יעד של 2 ג'יגה וואט ואף למעלה מכך הינו בהחלט יעד אפשרי וכלכלי במציאות משאב אנרגיית הרוח הזמין בישראל. עמדה זו אף הוצגה בפגישה שהתקיימה מאוחר יותר עם המדען הראשי של משרד האנרגיה, מר שלמה ולד, נציג  השרות המטאורולוגי מר אבנר פורשפן, נציגי 3TIER דר' סקוט אייכלברגר מסיאטל ארה"ב, מר סטיב רוס מאנגליה, מר לואיס גרסיה מספרד, מר יבגני קושרובסקי מחברת קלין אלקטריק, נציגת חברת  3TIER בישראל ומר גדי הראלי, מנכ"ל האגודה הישראלית לאנרגית רוח.

במסגרת ישיבת הועדה הבין-משרדית עלה עניין מסירת הפוליגונים הנמצאים בהליך פיתוח לאישור ע"י הגורמים הממשלתיים השונים ובשיחה שקיימתי בסוף הישיבה עם יו"ר הועדה- הגב' רונית מזר, נועה מאור - אגף לתכנון נושאי במשרד הפנים ומר איגור סטפנסקי – סגן מנהל מנהל החשמל ויו"ר ועדת עורכי תמ"א 10, סוכם על הליך ציבורי סדור בסגנון קול קורא שיפנה אל הציבור לקבלת\ת פניות להקצאת פוליגונים, כולל אופן ותנאי הגשת הבקשות.

במסגרת הפגישה עם המדען הראשי ונציג השמ"ט הועלתה סוגיית הצורך הדחוף - גם לפעילות הועדה הבין-משרדית, אשר על-מנת לקיים את עבודתה בצורה מקצועית, זקוקה למפת רוח של המדינה, כאשר במקביל לעבודה הברוכה והיסודית הנעשית ע"י הצוות של השמ"ט, שיוכל לקיים הליך כיול מתמשך ותחזוקה ועדכון לאורך שנים בעתיד,הוצעה האפשרות להוציא בפרק זמן של שבועות ספורים מפה שתאפשר המשך התקדמות פעילות הועדה להתכנסות במסגרת לוחות הזמנים לה היא מחוייבת.

במקביל הוצעה האפשרות להשתמש במידע של עשרות שנים שנצבר אצל הגופים הבינלאומיים כמו 3TIER, כולל כיול נתונים – דבר שיקטין את הסתברות השגיאה בתוצאות המיפוי, יאפשר אימות התוצאות לכשיתקבלו בשמ"ט וכמובן יהיו אלו נתונים המגובים בעבודה של גוף בינלאומי מוכר הפעיל במיפוי וניתוח אנרגיית רוח מזה עשרות שנים, דבר שיביא לקבלה של נתונים ותוצאות הניתוח ע"י גופי מימון, כשאלו ישקלו לבחון השקעה במיזמי אנרגית רוח בישראל.

משמאל לימין: גדי הראלי, מנכלמחרת הפגישות בירושלים, קיימה האגודה הישראלית לאנרגית רוח יום עיון בו בוצעה הדרכה להליכים בפיתוח חוות רוח. נעשתה פריסה שיטתית של ההליך, בשלבים המלווים בהשקעות קטנות בתחילת הדרך, המיועדות לחסוך הוצאות כמו העמדת תרנים גבוהים למדידת אנרגיית הרוח בשלב מוקדם, והגדלת רמת הודאות בחישוב מלא של כלכליות הפרויקט בצורה מדודה ומושכלת, תוך ליווי של גופים מקצועיים לתהליך.

הנוכחות המדהימהה של כ- 100 איש בהם יזמים, אנשי כספים, בעלי קרקעות, אדריכלים, אנשי ממשל ואחרים שהגיעו כדי ללמוד כיצד לפתח ולקדם את ענף אנרגית הרוח העולה בישראל נתנה תחושה חזקה של עשיה והתקדמות בכיוון הנכון.

3TIER הציגה שיטות מתקדמוןת לסקר רוח וניהול סיכונים

ביום העיון  השתתפו נציגי  3TIER שפרטו את תהליך פיתוח חוות הרוח מתחילתו ועד סופו. הרצאה נוספת ניתנה ע"י מר רוני בש מלידר שוקי הון, העוסקים במימון פרויקטים באנרגיה מתחדשת, הרצאה של דר' נתן סלע מחברת פנטלום, שהציג אלטרנטיבה של טכנולוגיה ישראלית מרתקת למדידת רוח ללא צורך בעמוד מדידה לשלבים מסוימים בפיתוח פרויקט אנרגיית רוח ושילוב עם תורן נמוך לשלבים נוספים, ובכך הוצגה אפשרות לקיצור התהליך לסיום דוח למימון.

פרופ' אודי היימן - דיקן הפקולטה להנדסה פתח את הכנס  מר גדי הראלי המשיך בסיכום קצר של מפגש הועדה הבין-משרדית, פרופ' אביב רוזן מהטכניון – יו"ר הועדה המייעצת לאגודה הישראלית לאנרגית רוח נשא דברים ומר שמעון יפרח - יועץ כלכלי בכיר לסגן ראש הממשלה ושר הפנים - מר אלי ישי, הביע תמיכתו הבלתי מסוייגת בעשיה בתחום אנרגיית הרוח, הן משיקולים כלכליים והן משיקולי פוטנציאל לקיום

יותר מ-100 משתתפים פקדו את הכנס ב-2012

תעשיה  ומו"פ ישראלים בתחום, נשא דברי ברכה על העשיה החשובה של האגודה ועל המידה בה פעילות זו מתמרצת ומשלימה ומאיצה בעשייה הממשלתית כדי לקדם את התחום באופן הראוי. מר חיים אלוש, מנכ"ל קבוצת משוב, מפעילת תערוכת קלינטק נשא דברי ברכה אף הוא.

במקביל התקבלה בימים אלו טיוטא ראשונית של התמ"א המוצעת והיא נמצאת בהליך של החזרת משובים והערות לנציגי משרד הפנים.

המשובים המדהימים מהמשתתפים בעקבות הכנס, מחזקים את רוחנו לקראת השנה החדשה.

לחצו כאן לתמונות נוספות מהכנס

להורדת המצגות (נדרש רישום קצר לאתר)

אנו מאחלים לכל בית ישראל בכלל ולעושים במלאכה לטובת אנרגית הרוח בישראל בכלל זה, שתהיה זו שנה של עשיה ברוכה עם תוצאות שיאפשרו לנו להתגאות בתוצרים ובהתקדמות הראויה ורוצים להודות בהזדמנות זו לכל הפעילים הרבים המסייעים בפעילות האגודה לקידום הענף והמשתתפים במפגשים ובועדות האגודה.

בברכת שנה טובה,

גדי הראלי

האגודה הישראלית לאנרגיית רוח  (ע.ר)

מידע נוסף